Low Arousal 2U
LA2 er udarbejdet af Sopra for Socialstyrelsen i et satspuljeprojekt med fokus på at forebygge vold og fremme trivsel på botilbud. På kurset gennemgår vi metodehåndbogen til LA2, med særligt fokus på, hvordan metoderne kan understøttes og tilpasses, så de passer til borgerens kommunikative kompetencer. Vi arbejder konkret med metoden i relation til deltagerens praksis og reflekterer løbende over metodens fordele. Samtidig ser vi på, hvad metoden ikke kan, og hvilke faldgruber der er vigtige at være opmærksom på som professionel.
Hvad får du ud af kurset?
- Få udvidet din værktøjskasse med konkrete metoder til samarbejde med borgere
- Bliv klædt på til at anvende et udefra-perspektiv refleksivt og fagligt vurdere, hvornår LA2 er det rette værktøj – og hvornår det ikke er
Hvem henvender kurset sig til?
Kurset henvender sig især til pædagogisk personale, som arbejder indenfor voksenområdet, hvor adgangen til indefra-perspektivet opleves som en udfordring.
Fagligt indhold
- Low Arousal 2s afsæt (Low arousal og Recovery)
- Low Arousal 2u
- Trivselsplanen
- Tryghedsplanen
- Læringsplanen
- Samtaleværktøjer (Feedback Informed Treatment og Åben Dialog)
Læs mere om kurset
Tilmeld dig
Vi udbyder forløbet på nedenstående tidspunkter.
Få vejledning og mere at vide
Få seneste nyt fra UCN act2learn Pædagogik og Læring
Nyhedsbrev til skole- og dagtilbudsområdet, hvor du kan holde dig opdateret på ny viden inden for henholdsvis pædagogik og læring. Tilmeld dig det nyhedsbrev - Dagtilbud eller Skole - der er relevant for dig og modtag opdateringer på kurser, videreuddannelser og arrangementer.
Udkommer 2-4 gange om året.